Betahistin

Betahistin

V průběhu roku 2024 vznikl materiál nazvaný Společné stanovisko k léčbě betahistinem – vypracovaný za Českou neurologickou společnost ČLS JEP panem docentem Jeřábkem a za ČSORLCHHK ČLS JEP paní primářkou Urbánkovou. Oba autoři jsou erudovaní odborníci v oto-neurologické problematice. Paní primářka Urbánková je taktéž zástupkyní naší odborné společnosti v Komisi pro lékovou politiku a kategorizaci ČLS JEP. Materiál vychází z principů EBM a závěry z něj vyplývající byly podrobeny detailní analýze. Prošel schválením výborů obou odborných společností.

Stanovisko se vyjadřuje k problematice léčby betahistinem v situaci jeho omezené dostupnosti a nečiní si nárok být obecně doporučeným postupem léčby závratí. Přesto z něj vyplývají některé konsekvence, důležité pro běžnou klinickou praxi, na které si dovolujeme upozornit. Jedná se zejména o určení skupin pacientů, u nichž efekt betahistinu nebyl prokázán a u kterých by neměla být léčba zahajována, resp. by měla být ukončena, jsou následující:

1. Neklasifikované závrativé stavy, jako obecné antivertiginózum.
2. Nespecifické poruchy posturální stability.
3. Nevestibulární závrať.
4. Benigní paroxysmální polohové vertigo, kde je metodou volby provedení repozičních manévrů, podle postiženého kanálku.
5. Jasně definované centrální vestibulární a vestibulo-cerebelární syndromy, bez přidružené periferní vestibulopatie.
6. Psychogenní závrať.
7. Izolovaný tinnitus.
8. Pacienti s percepční nedoslýchavostí s tinnitem nebo bez něj.

Pokud předepisujete preparát betahistin u některé z v.u. skupin pacientů, zvažte jeho další preskripci, eventuelně se ujistěte, že pacient patří do jedné ze skupin, které mohou profitovat z včasné a správně dávkované léčby betahistinem. A toto zjištění promítněte i do vykazování kódu MKN při účtování pro zdravotní pojišťovny. Obecně se jedná o kódy H81.0 – H81.9.

Během letošního roku se již vyskytly reklamace ze strany zdravotních pojišťoven na nesprávné vykazování preskripce, a tudíž i možné požadavky na zpětnou úhradu. Zde je nutno zdůraznit, že stanovisko nemá jednak retroaktivní platnost; navíc se jedná pouze o doporučení a nastane-li situace, že byste měli být sankcionováni, obraťte se na sekretariáty odborných společností.

Přesto doporučujeme u preskripce betahistinu jistou obezřetnost a při nejasnostech i uvedení následující formulace ve zdravotnické dokumentaci, že například:
se jedná o pacienta s chronickým periferním vestibulárním vertigem dlouhodobě užívající preparáty s betahistinem, u kterého byl učiněn pokus o vysazení této medikace a došlo k zhoršení symptomatologie (i pouze subjektivních potíží)“.

Odkaz na kompletní materiál je na ZDE

Jan Kastner
Člen výboru ČSORLCHHK ČLS JEP

Další aktuality
přejít na archiv aktualit