
Beroun, 14. listopadu 2024 – V Rehabilitační nemocnici Beroun proběhlo Tinnitus sympozium Neticho 2024, setkání věnované problematice pískání a hučení v uších. Přestože tinnitus postihuje každého sedmého dospělého Evropana a zásadně ovlivňuje kvalitu života, dosud pro něj neexistuje kauzální léčba.
Na sympoziu se sešli specialisté z ORL, neurologie, psychologie, fyzioterapie a dalších oborů, aby představili současné možnosti terapie a podělili se o své zkušenosti s komplexní péčí. Akci uspořádala pacientská nezisková organizace Neticho ve spolupráci s Českou společností otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. Generálním partnerem byla zdravotnická skupina AKESO.
Význam mezioborové spolupráce
Sympozium otevřel jeho prezident prof. MUDr. Josef Syka, DrSc., z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR: „Tato konference vznikla ze společné potřeby najít cesty, jak nejlépe pomáhat pacientům s tinnitem. Dokud plně neporozumíme mechanismu a patofyziologii tinnitu, nemůžeme očekávat kauzální terapii.“
Hlavní zahraniční host prof. Dr. phil. Martin Schecklmann z Univerzity v Regensburgu, kde probíhá velký výzkum tinnitu, představil komplexní pohled na současnou diagnostiku a léčbu tinnitu. „Kvalitní diagnostika vyžaduje komplexní posouzení sluchových, somatosenzorických a psychologických faktorů pro pochopení základních mechanismů. Možnosti léčby, od poradenství po inovativní intervence, mají různou míru účinnosti, přičemž kognitivně-behaviorální terapie vykazuje nejlepší důkazy pro snížení zátěže způsobené tinnitem.“
Doc. MUDr. Oliver Profant, Ph.D., z Otorinolaryngologické kliniky 3. LF UK a FNKV a Ústavu experimentální medicíny AV ČR představil výsledky výzkumu změn v šedé a bílé hmotě mozkové u pacientů s tinnitem. V reakci na mezioborový charakter sympozia uvedl: „Konečně dochází k propojování odborností napříč neurologií, psychiatrií, psychologií, ORL a rehabilitační medicínou, což v České republice dosud chybělo.“
Psychologie a komunikace jako jeden z klíčů k léčbě
Významná část programu byla věnována psychologickým aspektům a komunikaci. Mimořádný ohlas vzbudila přednáška Bc. Elišky Kvasničkové z Psychiatrické nemocnice Bohnice o efektivní komunikaci mezi lékaři a pacienty. Její sekce, která zahrnovala i osobní příběhy lidí žijících s tinnitem, poskytla důležitý vhled do každodenních výzev pacientů a ukázala význam empatického přístupu v léčbě.
MUDr. Katarína Adamcová z Národního ústavu duševního zdraví Klecany představila možnosti kognitivně-behaviorální terapie (KBT). „KBT je strukturovaný a na důkazech založený přístup. Pracujeme s bludným kruhem nepohody, který propojuje zaznamenání přítomnosti tinnitu s myšlenkami spojenými s tinnitem, s emocemi, tělesnou reakcí a chováním. To vše vede k zhoršenému prožívání a fungování v životě,“ vysvětlila MUDr. Adamcová.
Současné možnosti léčby
Program sympozia představil širokou škálu léčebných přístupů. Možnosti neinvazivní mozkové stimulace prezentovali MUDr. David Pánek, Ph.D., z Centra duševní rehabilitace Rehabilitační nemocnice Beroun a MUDr. Jozef Buday, Ph.D., z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN Praha, kteří se zaměřili na repetitivní transkraniální magnetickou stimulaci (rTMS) a transkraniální stejnosměrnou stimulaci (tDCS). PhDr. Jitka Malá, Ph.D., z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy se věnovala využití laserové terapie, zatímco MUDr. Zuzana Veldová z Kliniky ORL a maxilofaciální chirurgie 3. LF UK a ÚVN představila výsledky výzkumu zvukové terapie a TRT (Tinnitus Retraining Therapy) u pacientů s chronickým subjektivním tinnitem. MUDr. Zdeněk Fík, Ph.D., z Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole hovořil o tinnitu jako jednom z příznaků vestibulárního schwannomu a jeho vlivu na strategii chirurgické léčby.
Prostřednictvím videorozhovoru prezentoval prof. Dr. Tilman Keck z Vídně inovativní metodu bimodální neuromodulace, která kombinuje zvukovou stimulaci s elektrickými impulzy přes jazyk. Tato slibná metoda, ačkoliv v ČR zatím není dostupná, ukazuje pozitivní výsledky v zahraničí.
Specifické skupiny pacientů
MUDr. Kristýna Néma z Fakultní nemocnice Hradec Králové představila výzkum vlivu hluku na sluch a šelest u profesionálních vojáků. Studie se zaměřila především na rizika spojená se střelbou a důležitost správného používání ochranných pomůcek.
MUDr. Daniel Groh, Ph.D., z Centra diagnostiky a léčby chorob hlavy a krku upozornil na problematiku tinnitu u dětí a mladistvých, kde často zůstává nerozpoznán, protože jej mnoho mladých lidí nepovažuje za neobvyklý jev. Věnoval se také tématu whiplash syndromu (opěrkového syndromu), který může vzniknout při dopravních nehodách a být doprovázen tinnitem.
Společně pro pacienty
Filip Rojík, ředitel organizace Neticho a sympozia představil projekty pro pacienty s tinnitem, veřejnost i odborníky. „Našim cílem bylo propojit odbornou veřejnost a podle zpětné vazby přítomných odborníků se nám to podařilo,“ uvedl Filip Rojík. Během sympozia byly také představeny „helpkarty“ – informační materiály organizace Neticho, které mohou lékaři předávat svým pacientům.
Úspěch sympozia potvrzuje i skutečnost, že se příští rok uskuteční druhý ročník – Tinnitus sympozium Neticho 2025.
O pořadateli akce
Neticho, z. s. je nezisková pacientská organizace založená v roce 2023 Filipem Rojíkem. Specializuje se na podporu a pomoc lidem s tinnitem, šíření osvěty o tomto chronickém zdravotním problému a spolupráci s odborníky v oblasti zdravotnictví. Organizace poskytuje komplexní podporu prostřednictvím informačního portálu, podcastů s lékaři-specialisty a pravidelných podpůrných skupin.
Kontakt pro média
Filip Rojík
filip.rojik@neticho.cz
www.neticho.cz
Záznam z akce najdete na https://www.orltube.cz/


