Studijní pobyt v Nemocnici Necker v Paříži

Studijní pobyt v Nemocnici Necker v Paříži

Francie, Paříž, 19.9.-14.10.2022

Studijní pobyt jsem absolvovala na Klinice dětské ORL a chirurgie hlavy a krku v Nemocnici Necker v Paříži. Jedná se o jedno z největších center dětské otorinolaryngologie v Evropě a pracoviště světového významu. Přednostkou kliniky je profesorka Françoise Denoyelle. Na klinice fungují 3 národní referenční centra. Centrum pro vzácné vrozené vývojové vady, centrum nedoslýchavosti a centrum evropského zdravotního výzkumu.

Klinika disponuje 2 operačními sály a 1 sálem pro výkony jednodenní chirurgie. Hlavní oddělení má kapacitu 16 lůžek, každý pokoj zahrnuje lůžko pro pacienta, jedno lůžko pro rodiče a sociální zařízení. Součástí kliniky je také oddělení krátkodobé hospitalizace a oddělení jednodenní chirurgie. Ambulantní trakt se skládá z pohotovostních ambulancí, všeobecných ambulancí a ambulancí specialistů, např. audiologie a otologie, laryngologie, vestibulologie, poruch polykání a dalších. Velká část pacientů trpí vrozenými vývojovými vadami, na vyšetření do nemocnice jsou odesíláni z celé země.

Audiologické a implantační centrum na klinice je největší ve Francii. Ročně zde implantují 170 kochleárních implantátů. Součástí je centrum pro výzkum nedoslýchavosti a hluchoty u dětí.  Implantační chirurgii se zde věnují 4 lékařky. Implantace probíhají z velké části pomocí robotického systému RobOtol.

Během stáže jsem měla možnost vidět široké spektrum chirurgických výkonů. Mezi nejfrekventovanější patřily tonzilotomie, zavádění TVT, ušní sanační a rekonstrukční výkony, implantace, laryngotracheoskopie či spánkové endoskopie. Na klinice působí několik lékařů, kteří se věnují chirurgii laryngu a trachey. Poměrně často zde provádějí supraglotoplastiky u pacientů se závažným stupněm laryngomalacie či laryngotracheální rekonstrukce s vložením kostální chrupavky. Dalším odvětvím jsou plastické rekonstrukce boltce u microtie či anotie. Rekonstrukce se provádí buď pomocí kostální chrupavky nebo s využitím polyethylenové protézy Medpor. Další zajímavou doménou byla chirurgická léčba parézy lícního nervu. Během mého pobytu jsem mohla pozorovat reanimaci technikou sesunu spánkového svalu či technikou cross-facial nerve grafting s využitím nervus suralis.

V porovnání s českým systémem zdravotnictví jsem zaznamenala trend krátkodobých hospitalizací. Spousta operačních výkonů jako např. myringoplastiky, tonzilotomie či jednostranné kochleární implantace probíhají formou jednodenní chirurgie. Obecně jsou hospitalizace omezovány na nejkratší možnou dobu. Velký rozdíl je také ve vzdělávání mladých lékařů. Po ukončení lékařské fakulty jsou označování jako interns (stážisti). Nemají stálého zaměstnavatele a musí absolvovat 6měsíční kolečka po nemocnicích na odděleních zvoleného oboru v daném regionu, v celkové délce 6 let. Teprve po ukončení stáží jsou oslovování jako lékaři a mohou si hledat stálé zaměstnání.

Stáž na klinice v Paříži byla pro mne nesmírně přínosná jak z profesního, tak i osobního hlediska. Uskutečnila se za finanční podpory cestovního grantu ČSORLCHHK ČLS JEP.

MUDr. Barbora Petrová

Další aktuality
přejít na archiv aktualit